Po trzynastym koncercie

Szanowni Państwo,

dziękujemy wszystkim za udział w XIII i ostatnim koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Za nami ostatni koncert, który wykonał dla Państwa Bartosz Patryk Rzyman, prezentując w sposób wirtuozowski wielki potencjał drzemiący w instrumencie, jakim są organy, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Kiedy organista naciska klawisze organów, otwiera dopływ powietrza do odpowiadającej danemu klawiszowi piszczałki, wtedy wydobywa z instrumentu najróżniejsze dźwięki. Wydaje się to proste, jednak organy są najbardziej skomplikowanym i rozbudowanym instrumentem muzycznym, nazywanym określeniem "król instrumentów" i z pewnością wielu miłośników tego instrumentu to potwierdzi.

Bogaty i różnorodny repertuar cyklu koncertów zawdzięczamy koordynatorowi przebiegu koncertów Panu Józefowi Chudalli. Do realizacji tego projektu zaproszono organistów-wirtuozów przede wszystkim z Opola i Opolszczyzny. Wyrażamy im szczere dzięki za przyjęcie zaproszenia. Nie mniejsze słowa podziękowania należą się firmie organmistrzowskiej „Kamerton” w osobie Wiesława Jelenia, która przygotowała instrument od strony technicznej i muzycznej do poszczególnych koncertów. Organizatorem wydarzenia była parafia katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Patronat honorowy nad wszystkimi koncertami objęło Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych, radio DOXA, Miasto Opole, natomiast partnerem był Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu.

Nasze słowa podziękowania i serdeczności, kierujemy również do ks. Waldemara Klingera, proboszcza Katedry Opolskiej, dzięki któremu, mogliśmy być świadkami i uczestnikami niezwykłego święta muzyki, podczas którego wykonawcy i słuchacze łączyli się w kontemplacji piękna.

Dziękujemy wszystkim opolskim mediom, które zdecydowały się wspierać i promować od samego początku naszą akcję koncertową z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" – dziękujemy! 

Cykl koncertów był wyrazem naszej wdzięczności wszystkim mieszkańcom z Opolszczyzny i okolic oraz sympatykom. Dziękujemy Wam za wsparcie duchowe jak i materialne w odnowę Katedry Opolskiej. Jak możemy zauważyć, katedra bardzo wypiękniała, etapy renowacji, regotyzacji oraz konserwacji murów sprawiły, że możemy podziwiać nową odsłonę pięknego gotyku kościoła.

Dziękujemy Państwu za przybycie i bardzo życzliwe przyjęcie naszych wszystkich wykonawców.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert XIII)

Szanowni Państwo,

przez 12 miesięcy, w ostatnią niedzielę miesiąca, o tej samej godzinie w opolskiej katedrze spotykali się melomani organowych arcydzieł. W niedzielę 28 listopada br. o godz. 19.30. odbędzie się ostatni 13 koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Za organami wystąpi Bartosz Patryk Rzyman, ceniony i utalentowany organista, który wykona ostatni koncert, jaki będziemy mogli wysłuchać w ramach edycji tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego.

Piękno wnętrza kościoła sprawia, że każdy koncert odbywający się w gotyckich murach świątyni, pozwala słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki organowej.

Wstęp na koncert jest wolny, program podany jest na dołączonym plakacie.

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników muzyki organowej w niedzielny wieczór do Katedry Opolskiej.

plakat katedra koncert 11

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert XII)

Szanowni Państwo!

Zbliżamy się do XII koncertu organowego z cyklu: "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka", który odbędzie się w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych tj. 31 października 2021 r. o godz. 19.30 w Katedrze Opolskiej.

To wyjątkowe wydarzenie na stałe zagościło w kalendarium i stało się ciekawym wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście. Co miesiąc nasze koncerty gromadzą miłośników muzyki organowej.

Bogaty i różnorodny repertuar zawdzięczamy koordynatorowi przebiegu koncertów Panu Józefowi Chudalli. Program koncertów ma nam przybliżyć najwybitniejszych kompozytorów oraz ich dzieła muzyczne skomponowane na królewski instrument, jakim są organy. Koncerty opatrzone są narracją, która wprowadza publiczność w świat muzycznej wiedzy oraz historyczne tło.

Tym razem za organami zasiądzie Pan Waldemar Krawiec, który jak inni wykonawcy dostarczy nam cudownych, niezapomnianych wrażeń artystycznych. Atmosfera wnętrza Katedry, przy medytacyjnej iluminacji świątyni, pozwoli nam jeszcze bardziej usłyszeć piękno dźwięków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na koncert organowy – wstęp wolny.

Szczegóły koncertu na plakacie.

plakat katedra koncert 11

Po jedenastym koncercie

Szanowni Państwo!

26 września br. w świątyni Katedry Opolskiej miał miejsce XI koncert organowy z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Za sprawą Pani Marioli BRZOSKA rozbrzmiewały dźwięki utworów, które przenikając gotyckie mury nabierały dodatkowego piękna. Wyrażamy naszą ogromną wdzięczność, że w czasie pandemii, kiedy liczba wydarzeń kulturalnych została znacznie ograniczona opolanie mają okazję słuchać muzyki na żywo w wyjątkowo pięknym, gotyckim wnętrzu kościoła za sprawą tak wyjątkowej wykonawczyni. Miło jest posłuchać muzyki skomponowanej przez mistrzów i wykonywanej przez mistrzów.

Dla organizatorów tego cyklu to wielka sprawa, że są ludzie, którzy chcą posłuchać muzyki organowej, że to muzyczne wydarzenie ma także swoich słuchaczy spośród opolan i nie tylko.

Myślimy, że cała renowacja wnętrza Katedry, jest szczególną okazją do wyrażenia za sprawą koncertów naszej wdzięczność, wszystkim przyjaciołom i sympatykom pięknie odrestaurowanej świątyni.

Dziękujemy Wam za waszą życzliwość, ofiarność oraz obecność.

Wszystkim uczestnikom XI koncertu dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedzielę listopada.

Serdecznie zapraszamy!

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert XI)

Szanowni Państwo,

w Katedrze Opolskiej 26.09.2021 r. o godz. 19.30 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Zapraszam do wysłuchania pięknego koncertu na organach. Muzyka organowa to już klasyka i to z "najwyższej półki". Jest piękna i nie przemija, jest zawsze aktualna. A słuchając jej we wnętrzach katedry, a nie na sali koncertowej nabiera zupełnie innego brzmienia. Tym razem wykonawczynią koncertu będzie Pani Mariola BRZOSKA, która sprawi, że w murach pięknej świątyni usłyszymy wspaniałą muzykę organową.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Program XI koncertu w szczegółach umieściliśmy na plakacie.

plakat katedra koncert 11

Po dziesiątym koncercie

Szanowni Państwo,

Pani Julianna Trinczek (Petzuch), wykonała dla nas kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" w Parafii Katedralnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Dzięki życzliwości ks. Waldemara Klingera, proboszcza Katedry Opolskiej możemy być świadkami i uczestnikami niezwykłego święta muzyki, podczas których wykonawcy i słuchacze łączą się w kontemplacji piękna. Od czasów starożytnych piękno było rozpoznawane jako jeden z atrybutów boskości obok dobra i prawdy.

Piękna tym razem mogliśmy posmakować dzięki Pani Julianna Trinczek (Petzuch), która swoją grą na organach wzbudziła w słuchaczach zachwyt – za co bardzo dziękujemy.

Wszystkim uczestnikom X koncertu dziękujemy za udział i już dziś zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedziele września o stałej godzinie.

Zapraszamy.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert X)

Szanowni Państwo,

w Katedrze Opolskiej 29.08.2021r. o godz. 19.30  odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". Tym razem bohaterką kolejnego wydarzenia będzie Pani Julianna Trinczek (Petzuch), która zagra dla nas wyjątkowy koncert organowy w Parafii Katedralnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Koncert na pewno przyczyni się do niezwykłego przeżycia artystycznego.

Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa już w X koncercie.

Wstęp bezpłatny, dlatego tym chętniej zapraszamy naszych sympatyków oraz wszystkich, którzy cenią sobie piękno i sztukę.

Już w tę NIEDZIELĘ!

Szczegółowe informacje koncertu przekazujemy Państwu na plakacie, który został przygotowany w związku z tym wydarzeniem.

plakat katedra koncert 7

Dziękujemy za udział w IX koncercie

Szanowni Państwo

Szanowni Państwo,

dziękujemy wszystkim za udział w IX koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Ideą wydarzenia jest między innymi propagowanie muzyki organowej i promocja najlepszych organistów z Opolszczyzny oraz krajowych ośrodków muzycznych.

Tym razem muzyka organowa zabrzmiała w Katedrze Opolskiej o niezwykłej historii. Za sprawą wybitnego organisty Pana Bogdana Stępnia. Artysta wprowadził organy w moc, którą można porównać do orkiestry, usłyszeliśmy możliwości kolorystyczne i dynamiczne tego instrumentu, wszystko było bardzo imponujące.

Cykl koncertów w ramach "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka" skierowany jest zarówno do Opolan jak i do turystów. Stanowi znakomite urozmaicenie miasta Opole, wzbogaca mapę kulturalną i przyczynia się do promocji miasta jako jednego z najważniejszego centrów muzyki organowej na artystycznej mapie Śląska Opolskiego.

Serdecznie dziękujemy za udział w koncercie i już dzisiaj zapraszamy na X koncert do naszej Katedry Opolskiej, który odbędzie się w ostatnią niedziele sierpnia.

 

Organowe Inspiracje Muzyczna Trzynastka (koncert IX)

Szanowni Państwo.

Już po raz IX w niedzielę 25.07.2021r. o godz. 19.30 w opolskie katedrze rozbrzmiewać będzie muzyka organowa z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka".

Muzyka organowa zachwyca swoim pięknem i bogactwem barw. Jej wyjątkowość tkwi w instrumencie, jakim są organy, z których artyści wydobywają dźwięki, zaskakując zgromadzonych na koncercie słuchaczy. Z pewnością dopełnieniem tej wyjątkowej i podniosłej atmosfery jest również sacrum wnętrza świątyni, w której jest wykonywana.

Wykonawcą koncertu organowego będzie Pan Bogdan Stępień. Szczegółowe informacje odnośnie koncertu odnajdziemy na plakacie w tym celu przygotowanym.

Zapraszamy na koncert wszystkich miłośników muzyki organowej i nie tylko.

Wstęp na koncert jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

plakat katedra koncert 7

Po ósmym koncercie

Szanowni Państwo

Opole to miasto z bogatą tradycją muzyczną. Muzyka rozbrzmiewa w tym mieście szczególnie wyraźnie dzięki Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej. A od pewnego czasu jesteśmy też świadkami koncertów organowych w Katedrze Opolskiej, umożliwiając w ten sposób wszystkim melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając również historię świątyni, bogactwo jej architektury.

Ideą organizacji koncertów muzyki organowej w Katedrze, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej tradycji organowej oraz ogromny wyraz wdzięczności wszystkim ludziom wspierającym tę świątynię duchowo i materialnie.

Za nami kolejny koncert, który wykonała dla Państwa Pani Gabriela Czurlok, prezentując w sposób wirtuozowski wielki potencjał drzemiący w instrumencie, jakim są organy, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim za udział w VIII koncercie z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka". I już dzisiaj zapraszamy na kolejny, który odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca w naszej Katedrze Opolskiej.

Serdecznie zapraszamy.  

 

Do góry